
Analog Devices Inc.
Product No:
AD7450ARMZ
Manufacturer:
Package:
8-MSOP
Batch:
-
Description:
IC ADC 12BIT SAR 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.3855
13.3855
10
12.3006
123.006
25
11.79102
294.7755
100
10.388725
1038.8725
250
9.87886
2469.715
500
9.241505
4620.7525
1000
8.476698
8476.698
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Differential |
| Architecture | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Number of Bits | 12 |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | AD7450 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |