
Analog Devices Inc.
Product No:
AD7476ABKSZ-REEL7
Manufacturer:
Package:
SC-70-6
Batch:
-
Description:
IC ADC 12BIT SAR SC70-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.894
11.894
10
10.92785
109.2785
25
10.4747
261.8675
100
9.22887
922.887
250
8.775948
2193.987
500
8.209767
4104.8835
1000
7.530336
7530.336
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Number of Bits | 12 |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Supply |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | AD7476 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | SC-70-6 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.35V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.35V ~ 5.25V |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |