
Analog Devices Inc.
Product No:
AD7476ARTZ-REEL7
Manufacturer:
Package:
SOT-23-6
Batch:
-
Description:
IC ADC 12BIT SAR SOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.5235
11.5235
10
10.5944
105.944
25
10.15474
253.8685
100
8.947195
894.7195
250
8.508124
2127.031
500
7.959195
3979.5975
1000
7.300503
7300.503
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Number of Bits | 12 |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Supply |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | AD7476 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.35V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.35V ~ 5.25V |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |