
Analog Devices Inc.
Product No:
AD7788ARMZ
Manufacturer:
Package:
10-MSOP
Batch:
-
Description:
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.65
6.65
10
6.0097
60.097
25
5.7304
143.26
100
4.97572
497.572
250
4.752128
1188.032
500
4.332836
2166.418
1000
3.773761
3773.761
2500
3.633988
9084.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Differential |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Configuration | ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Number of Bits | 16 |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | AD7788 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.5V ~ 5.25V |
| Sampling Rate (Per Second) | 16.6 |