
Analog Devices Inc.
Product No:
AD7790BRMZ-REEL
Manufacturer:
Package:
10-MSOP
Batch:
-
Description:
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.8705
9.8705
10
8.9167
89.167
25
8.50212
212.553
100
7.38226
738.226
250
7.050444
1762.611
500
6.428346
3214.173
1000
5.598882
5598.882
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | PGA |
| Input Type | Differential |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Configuration | ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Number of Bits | 16 |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | AD7790 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.5V ~ 5.25V |
| Sampling Rate (Per Second) | 120 |