
Analog Devices Inc.
Product No:
AD7811YRUZ
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC ADC 10BIT SAR 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.3595
12.3595
10
11.35915
113.5915
25
10.88814
272.2035
100
9.593385
959.3385
250
9.122584
2280.646
500
8.534021
4267.0105
1000
7.827762
7827.762
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Pseudo-Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | DSP |
| Number of Bits | 10 |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 3, 4 |
| Base Product Number | AD7811 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 350k |