
Analog Devices Inc.
Product No:
AD7819YNZ
Manufacturer:
Package:
16-PDIP
Batch:
-
Description:
IC ADC 8BIT SAR 16DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.9465
9.9465
10
8.98225
89.8225
25
8.56444
214.111
100
7.436505
743.6505
250
7.102276
1775.569
500
6.475618
3237.809
1000
5.640055
5640.055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | S/H-ADC |
| Mounting Type | Through Hole |
| Data Interface | Parallel |
| Number of Bits | 8 |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | AD7819 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |