
Analog Devices Inc.
Product No:
ADCMP553BRMZ
Manufacturer:
Package:
8-MSOP
Batch:
-
Description:
IC COMPARATOR 1 W/LATCH 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0895
6.0895
10
5.46725
54.6725
25
5.16876
129.219
100
4.479725
447.9725
250
4.249996
1062.499
500
3.813509
1906.7545
1000
3.216206
3216.206
2500
3.0554
7638.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Type | with Latch |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Hysteresis | ± 0.5mV |
| Output Type | Complementary, Differential, LVPECL, Open-Emitter, PECL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| CMRR, PSRR (Typ) | 76dB CMRR, 70dB PSRR |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | ADCMP553 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output (Typ) | 55mA @ 3.3V |
| Propagation Delay (Max) | 0.625ns |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Current - Quiescent (Max) | 13mA |
| Current - Input Bias (Max) | 28µA @ 3.3V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 10mV @ 3.3V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3.14V ~ 5.25V |