
Panasonic Electric Works
Product No:
ADJ56005
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 5V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.644
16.644
10
14.7953
147.953
25
14.05506
351.3765
40
13.315438
532.61752
100
12.57572
1257.572
300
11.466054
3439.8162
500
10.726317
5363.1585
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ADJ |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 50 mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 100 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ADJ560 |
| Must Operate Voltage | 3.75 VDC |
| Must Release Voltage | 0.5 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |