
Panasonic Electric Works
Product No:
ADJ56012
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.817
19.817
10
17.613
176.13
25
16.73216
418.304
50
15.8517
792.585
100
14.97105
1497.105
250
13.650056
3412.514
500
12.769425
6384.7125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ADJ |
| Package | Box |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 20.8 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 576 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ADJ560 |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |