
Analog Devices Inc.
Product No:
ADM7160ACPZN3.3-R2
Manufacturer:
Package:
6-LFCSP-UD (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 6LFCSP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
250
1.48409
371.0225
500
1.298574
649.287
1250
1.07596
1344.95
2500
1.001756
2504.39
6250
0.964658
6029.1125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| PSRR | 54dB ~ 43dB (100kHz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UDFN Exposed Pad, CSP |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Base Product Number | ADM7160 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.23V @ 200mA |
| Current - Supply (Max) | 350 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-LFCSP-UD (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 20 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |