
Analog Devices Inc.
Product No:
ADM8690ARNZ
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.8065
8.8065
10
7.9553
79.553
25
7.58518
189.6295
100
6.586065
658.6065
250
6.290102
1572.5255
500
5.735093
2867.5465
1000
4.995081
4995.081
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Type | Battery Backup Circuit |
| Reset | Active Low |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 35ms Minimum |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | ADM8690 |
| Voltage - Threshold | 4.65V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Voltages Monitored | 1 |