ADP1108AN-12
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP1108AN-12
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-PDIP
Batch:
Datasheet:
Description:
UPOWER, 12V DC-DC CONVERTER
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4678
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 634
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
Series ADP1108
Package Bulk
Function Step-Up/Step-Down
Topology Buck-Boost
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Current - Output -
Number of Outputs 1
Base Product Number ADP1108
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 19kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V