ADP1108AN-3.3
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP1108AN-3.3
Package:
8-PDIP
Description:
UPOWER, DC-DC CONVERTER 3.3 V
Payment:
In Stock : 2756
Ext Price
  • 634
Mfr Analog Devices Inc.
Series ADP1108
Package Bulk
Function Step-Up/Step-Down
Topology Buck-Boost
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Current - Output -
Number of Outputs 1
Base Product Number ADP1108
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 19kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V