ADP1109AN-12
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP1109AN-12
Package:
8-PDIP
Description:
UPOWER, 12V DC-DC CONVERTER
Payment:
In Stock : 6021
Ext Price
  • 634
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Bulk
Function Step-Up
Topology Boost
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Current - Output 1.2A (Switch)
Number of Outputs 1
Base Product Number ADP1109
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 120kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V