
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP1111ANZ-5
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK BST 5V 400MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.151
8.151
10
7.36535
73.6535
25
7.0224
175.56
100
6.097575
609.7575
250
5.823538
1455.8845
500
5.309683
2654.8415
1000
4.624562
4624.562
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Topology | Buck, Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 400mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | ADP1111 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 72kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |