
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP122ACPZ-2.8-R7
Manufacturer:
Package:
6-LFCSP-UD (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6LFCSP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1115
1.1115
10
0.99085
9.9085
25
0.94012
23.503
100
0.77235
77.235
250
0.722038
180.5095
500
0.638058
319.029
1000
0.503738
503.738
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| PSRR | 60dB (10kHz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UDFN Exposed Pad, CSP |
| Product Status | Obsolete |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | ADP122 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.15V @ 300mA |
| Current - Supply (Max) | 240 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-LFCSP-UD (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 105 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |