
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP125ARHZ
Manufacturer:
Package:
8-MSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.546
2.546
10
2.2895
22.895
25
2.15992
53.998
100
1.84034
184.034
250
1.72805
432.0125
500
1.512039
756.0195
1000
1.252841
1252.841
2500
1.166429
2916.0725
5000
1.123232
5616.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| PSRR | 60dB (10kHz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | ADP125 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.23V @ 500mA |
| Current - Supply (Max) | 280 µA |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-EP |
| Current - Quiescent (Iq) | 105 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |