ADP151ACPZ-2.8-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP151ACPZ-2.8-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
6-LFCSP-UD (2x2)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LIN ULTRALOW NOISE 200MA
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6557
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 606
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR -
Series ADP151
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad, CSP
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 200mA
Current - Supply (Max) 350 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-LFCSP-UD (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V