ADP166ACPZN-1.2-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP166ACPZN-1.2-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
6-LFCSP-UD (2x2)
Batch:
Datasheet:
Description:
ADP166 - LOW IQ LDO W/PASSTHROUG
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 23810
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 472
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 72dB ~ 62dB (100Hz ~ 1kHz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad, CSP
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 6.2 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-LFCSP-UD (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 2.4 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V