
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP171AUJZ-REEL
Manufacturer:
Package:
TSOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 300MA TSOT23
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.3794
13.794
25
1.3091
32.7275
100
1.075495
107.5495
250
1.005328
251.332
500
0.888421
444.2105
1000
0.701385
701.385
2500
0.654626
1636.565
5000
0.621898
3109.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| PSRR | 73dB ~ 47dB (1kHz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 300mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.135V @ 300mA |
| Current - Supply (Max) | 260 µA |
| Voltage - Output (Max) | 3V |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 60 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |