ADP1720ARMZ-3.3-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP1720ARMZ-3.3-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-MSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8MSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 914
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 50mA
Base Product Number ADP1720
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 28V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 2.115 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-MSOP
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V