ADP172ACBZ-1.7-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP172ACBZ-1.7-R7
Package:
4-WLCSP (0.95x1.03)
Description:
IC REG LINEAR 1.7V 300MA 4WLCSP
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 73dB ~ 47dB (1kHz ~ 100kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UFBGA, WLCSP
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number ADP172
Protection Features Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 300mA
Current - Supply (Max) 260 nA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-WLCSP (0.95x1.03)
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.7V