ADP1762ACPZ1.25-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP1762ACPZ1.25-R7
Package:
16-LFCSP (3x3)
Description:
IC REG LINEAR 1.25V 2A 16LFCSP
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 63dB ~ 34dB (10kHz ~ 1MHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Product Status Active
Control Features Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output 2A
Base Product Number ADP1762
Protection Features Current Limit, Thermal Overload
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 1.98V
Voltage Dropout (Max) 0.095V @ 2A
Current - Supply (Max) 14 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-LFCSP (3x3)
Current - Quiescent (Iq) 8 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V