ADP1763ACPZ-1.2-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP1763ACPZ-1.2-R7
Package:
16-LFCSP (3x3)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 3A 16LFCSP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1490
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 62dB ~ 33dB (10kHz ~ 1MHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Product Status Active
Control Features Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output 3A
Base Product Number ADP1763
Protection Features Current Limit, Thermal Overload
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 1.98V
Voltage Dropout (Max) 0.145V @ 3A
Current - Supply (Max) 16 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-LFCSP (3x3)
Current - Quiescent (Iq) 8 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V