ADP2106ACPZ-1.8-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP2106ACPZ-1.8-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
16-LFCSP (4x4)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK 1.8V 1.5A 16LFCSP
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-WQFN Exposed Pad, CSP
Product Status Obsolete
Current - Output 1.5A
Number of Outputs 1
Base Product Number ADP2106
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 1.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-LFCSP (4x4)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V