ADP2126ACDZ-1.20R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP2126ACDZ-1.20R7
Package:
Die
Description:
IC REG BUCK 1.2V 500MA DIE
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Die
Product Status Active
Current - Output 500mA
Number of Outputs 1
Base Product Number ADP2126
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 6MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.1V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package Die
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V