
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP2380AREZ
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 4A 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.4435
5.4435
10
4.8868
48.868
25
4.62004
115.501
100
4.003965
400.3965
250
3.79867
949.6675
500
3.408524
1704.262
1000
2.874662
2874.662
2500
2.730927
6827.3175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | ADP2380 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 250kHz ~ 1.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |