ADP3308ART-2.85-RL
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3308ART-2.85-RL
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 50MA LDO REG
Payment:
In Stock : 18000
Ext Price
  • 1158
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR -
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 50mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -20°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.17V @ 50mA
Current - Supply (Max) 1.4 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V