ADP3330ARTZ-2.75R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3330ARTZ-2.75R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
SOT-23-6
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LIN 2.75V 200MA SOT23-6
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR -
Series anyCAP®
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Product Status Active
Control Features Error Flag, Shutdown
Current - Output 200mA
Base Product Number ADP3330
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 200mA
Current - Supply (Max) 4 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-6
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.75V