Home / Voltage Regulators - Linear / ADP3333ARM-3.3-RL7 REEL
ADP3333ARM-3.3-RL7 REEL
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3333ARM-3.3-RL7 REEL
Package:
8-MSOP
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8MSOP
Series anyCAP®
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Control Features Shutdown
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 300mA
Current - Supply (Max) 5.5 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-MSOP
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V