ADP3335ARMZ-1.8-RL
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3335ARMZ-1.8-RL
Package:
8-MSOP
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8MSOP
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Control Features Shutdown
Current - Output 500mA
Base Product Number ADP3335
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.37V @ 500mA
Current - Supply (Max) 10 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-MSOP
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V