
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3335ARMZ-3.3-RL
Manufacturer:
Package:
8-MSOP
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3155
3.3155
10
2.9754
29.754
25
2.81314
70.3285
100
2.43808
243.808
250
2.31306
578.265
500
2.075484
1037.742
1000
1.750413
1750.413
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| PSRR | - |
| Series | anyCAP® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Shutdown |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | ADP3335 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.37V @ 500mA |
| Current - Supply (Max) | 10 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 110 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |