ADP3338AKC-2.85-RL
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3338AKC-2.85-RL
Package:
SOT-223-3
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 1A SOT223-3
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 1A
Base Product Number ADP3338
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 8V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 1A
Current - Supply (Max) 30 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-3
Current - Quiescent (Iq) 190 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V