ADP3339AKC-1.5-RL7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3339AKC-1.5-RL7
Package:
SOT-223-3
Description:
IC REG LDO 1.5A 1.5V SOT-223
Series anyCAP®
Package Cut Tape (CT)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 1.5A
Base Product Number ADP3339
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.48V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 40 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-3
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V