ADP3339AKC-2.5-RL
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3339AKC-2.5-RL
Package:
SOT-223-3
Description:
IC REG LDO 1.5A 2.5V SOT-223 TR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 8430
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 114
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series anyCAP®
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 1.5A
Base Product Number ADP3339
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.48V @ 1.5A
Current - Supply (Max) 40 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-3
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V