ADP7142AUJZ-1.8-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP7142AUJZ-1.8-R7
Package:
TSOT-23-5
Description:
ADP7142 - 40V 200MA LDO 1.8VO
Payment:
In Stock : 7551
Ext Price
  • 140
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR -
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 320 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 140 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V