ADP7156ACPZ-1.2-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP7156ACPZ-1.2-R7
Package:
10-LFCSP-WD (3x3)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1.2A 10LFCSP
Payment:
In Stock : 4
Ext Price
  • 1
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 80dB ~ 60dB (1kHz ~ 1MHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.2A
Base Product Number ADP7156
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 12 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 10-LFCSP-WD (3x3)
Current - Quiescent (Iq) 8 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V