ADQ23Q024
Panasonic Electric Works
Product No:
ADQ23Q024
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
User Guide
Mfr Panasonic Electric Works
Series ADQ
Package Tube
Features -
Coil Type Latching, Dual Coil
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 41.7 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Coil Insulation -
Coil Resistance 576 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 250VAC - Max
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Base Product Number ADQ23Q
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage -
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Contact Rating (Current) 30 A