
Texas Instruments
Product No:
ADS8661IPW
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC ADC 12BIT SAR 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.08
6.08
10
5.4625
54.625
25
5.1642
129.105
100
4.47545
447.545
250
4.245968
1061.492
500
3.809899
1904.9495
1000
3.213176
3213.176
2500
3.052512
7631.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Configuration | PGA-ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 12 |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 0:1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Base Product Number | ADS8661 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 3.3V |
| Sampling Rate (Per Second) | 1.25M |