
Panasonic Electric Works
Product No:
ADW1112HT
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.3055
7.3055
10
6.84665
68.4665
25
6.08608
152.152
50
5.78189
289.0945
100
5.477605
547.7605
250
4.869016
1217.254
500
4.564712
2282.356
1000
4.260389
4260.389
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | DW-H |
| Package | Tube |
| Features | IEC Compliant |
| Coil Type | Latching, Single Coil |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 16.7 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 720 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ADW1112 |
| Must Operate Voltage | 9.6 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 16 A |