
Panasonic Electric Works
Product No:
ADW1112TW
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.8305
6.8305
10
6.4068
64.068
25
5.69468
142.367
40
5.410012
216.40048
100
5.125345
512.5345
300
4.555886
1366.7658
500
4.271162
2135.581
1000
3.986409
3986.409
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | DW |
| Package | Tray |
| Features | IEC Compliant |
| Coil Type | Latching, Single Coil |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 16.7 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 720 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ADW1112 |
| Must Operate Voltage | 9.6 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 8 A |