
Panasonic Electric Works
Product No:
ADW1203HT
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 3V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.455
8.455
10
7.92585
79.2585
25
7.0452
176.13
50
6.69294
334.647
100
6.34068
634.068
250
5.63616
1409.04
500
5.2839
2641.95
1000
4.93164
4931.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | DW-H |
| Package | Tube |
| Features | IEC Compliant |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 133 mA |
| Coil Voltage | 3VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 22.5 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ADW1203 |
| Must Operate Voltage | 2.4 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 16 A |