
Panasonic Electric Works
Product No:
ADW1205HTW
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.075
8.075
10
7.5734
75.734
25
6.73208
168.302
40
6.3954
255.816
100
6.05891
605.891
300
5.385674
1615.7022
500
5.04906
2524.53
1000
4.712456
4712.456
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | DW-H |
| Package | Tray |
| Features | IEC Compliant |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 80 mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 62.5 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ADW1205 |
| Must Operate Voltage | 4 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 16 A |