
Conesys
Product No:
AE320WJ37PN
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
119.377
119.377
10
103.45595
1034.5595
25
91.28512
2282.128
50
81.67606
4083.803
100
71.62354
7162.354
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Conesys |
| Color | Olive Drab |
| Series | MIL-DTL-38999 Series III |
| Package | Box |
| Features | - |
| Shielding | Shielded |
| Orientation | N (Normal) |
| Termination | Crimp |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Fastening Type | Threaded |
| Product Status | Active |
| Shell Material | Aluminum |
| Voltage Rating | - |
| Shell Size, MIL | - |
| Mounting Feature | Flange |
| Primary Material | Metal |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | AE320W |
| Number of Positions | 37 |
| Shell Size - Insert | J37 |
| Current Rating (Amps) | 13A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Material Flammability Rating | - |