AE776L14-19SX
Conesys
Product No:
AE776L14-19SX
Description:
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Shielding Shielded
Orientation X
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE776L
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 14-19
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C