AE776L20-16SZ
Conesys
Product No:
AE776L20-16SZ
Description:
CONN PLUG FMALE 16POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color -
Shielding Shielded
Orientation Z
Termination Crimp
Shell Finish Electroless Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 1000VDC
Base Product Number AE776L
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 20-16
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C