AE776W20-41SY
Conesys
Product No:
AE776W20-41SY
Description:
CONN PLUG FMALE 41POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation Y
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Base Product Number AE776W
Number of Positions 41
Shell Size - Insert 20-41
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C