
YAGEO
Product No:
AF0402FR-072R2L
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/16W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.04275
0.4275
50
0.02774
1.387
100
0.02356
2.356
500
0.016587
8.2935
1000
0.01444
14.44
5000
0.010858
54.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | AF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 2.2 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.015" (0.37mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |