
Littelfuse Inc.
Product No:
AGRF600-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 16V 6A RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
5
0.7923
3.9615
10
0.741
7.41
50
0.61332
30.666
100
0.511005
51.1005
250
0.498256
124.564
500
0.421591
210.7955
1000
0.3705
370.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | PolySwitch®, AGRF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lead Spacing | 0.199" (5.05mm) |
| Time to Trip | 3.5 s |
| Current - Max | 100 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 16V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.421" L x 0.118" W (10.70mm x 3.00mm) |
| Current - Trip (It) | 10.7 A |
| Height - Seated (Max) | 0.724" (18.40mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 6 A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 9.5 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 28 mOhms |